יופרט צבא העורף

צבא העם יוצא למלחמה. באחת מתוכניות הטלוויזיה השבוע ראיתי חייל גולני נדחק מאחורי כתבתנו בצפון וצועק למצלמה "אמא, תשלחי לי מצפן" וחבר מוסיף "ומשקפת". אין ספק,  הילדים של חלק מהאוכלוסיה נזרקו לבוץ הלבנוני. אבל מה עם העורף? מיהו העורף של המלחמה הזו? מי אמא של החיל שאמורה לשלוח לו מצפן, משקפת וחבילת מזון? אם עד היום חשבנו שמדובר ב"כל עמישראל", מעין שיתוף גורל של כל שכבות האוכלוסייה באשר הם ישראלים, מסתבר כי העורף הופרט. לא רק החיילים הושלכו לגיהינום כצבא פרטי של קבוצה שלטת, אלא גם אזרחים. קריית שמונה ובנותיה, קהל גדול ורב, הם לא בדיוק במליה של "המדינה" ולכן גם לא בכוונת של הטיפול הממשלתי. עמותות שולחות מזון, מתנדבים מביאים חלב לתינוקות, פעילי בעלי-חיים אוספים את הנטושים, והמדינה מנפיקה את אמירות ה"יש לנו עורף חזק".
כולם מבינים מיהו העורף, אבל העורף של מי? הרי בעיני תושבי קריית שמונה הם אינם העורף, הם מרכז חייהם. הם וילדיהם. מיהו, אם כן הראש של הגוף הזה שקוראים לו "מדינת ישראל", שהעורף שלנו בקו האש, ומהם חלקיו האחרים? במקרה המבחן של המלחמה, אפשר לגלות את חלקי הגוף כולו:
"הראש": הממשלה, המטכ"ל, שהם בעצם מעין מפעילי האופרציות. מלחמה, נסיגה, העברת תושבים מהשטחים ואליהם, הזרמת תקציבים למטרות מסויימות, מניעת תקציבים למטרות אחרות. במלים אחרות, מנכ"לים של החברה והמדינה.
המתפרנסים מ"המצב": חברות ענק שזוכות פתאום לא רק ברווחים אלא גם באהדת קהל, ע"י הדפסת סטיקרים ומודעות המספרים לנו שהעם תורם והם גוזרים קופון. זה חל על בנקים, עיתונים, רשתות שיווק ואגודות למען החייל. תרום לצפון המסכן, ואנחנו נפרסם את זה בטלוויזיה ובשלטי חוצות, עם לוגו ענק שלנו, ואולי בונוס למנהל השיווק.
החיילים: צעירים הסבורים שהם משתייכים לגוף הקרוי צבא העם, אבל למעשה הם חברים בקבוצה אקסקלוסיבית שהוכשרה להשליך נפשה מנגד בשעה שבני הקבוצות האחרות ממשיכים להעלות את הבורסה.
תושבי הצפון: אנשים שהושלכו למקום נידח, שאין לו חיבור נוח למרכז בכל ימות השנה, לא רכבת ולא מטוס, והם מוגדרים כקשי יום המאכלסים מוקדי אבטלה, אשר "הראש" משקיע בשכנועם כמה טוב לגור בקרית שמונה ובנותיה, כמה יפה שם וכמה הם חדורי מוטיבציה לא לבוא למרכז ולהיסחף בגל השאננות והנהנתנות.
אגב, הצפון כאן אינו עניין גיאוגרפי. הוא חל גם על הדרום. גם שם יש אנשים במקלטים שלא גומרים את החודש, והילדים שלהם נהרגים בלבנון ומבקשים מאמא לשלוח משקפת.
 
המלחמה האלמונית – שטרם הוצגה לנו בשמה הרשמי – מלמדת כמה כוח יש למדינה לדרדר קבוצות אוכלוסיה ולקדם אחרות. בניגוד למלחמה, לקבוצה המופקרת נמצא שם לאלתר "צבא העורף": אזרחים בני כל הגילים, יהודים וערבים, נשים וגברים, ילדים וקשישים, נכים ובעלי כושר קרבי. במחי החלטה מודיעים להם שהם יעד לטילים והפצצות וכי עליהם למצוא מסתור בעוד שהמדינה תגיד להם מתי לשתות מים.השר חיים רמון נשאל באחת מתוכניות הטלוויזיה מה הממשלה עושה למען העורף בצפון, והוא ענה שמשרדו אינו נוגע לעניינים כאלו. זה נכון. משרד המשפטים. לעומת זאת בענייני המלחמה רמון מתראיין בלי הכרה, ונראה שכל השרים מומחים לביטחון. אם כי לא כ"כ לבטחון החיילים ותושבי הצפון. ומי כן נוגע לרווחה? זהו, שאין שר רווחה.
 
אני מנסה לשרטט לעצמי מחדש את דמות החברה הזו: יש מנכ"ל (ממשלה ומטכ"ל) שמבצע מדיניות שכדאית לבעלי המניות (תאגידים וגופים כלכליים חזקים) ומסדרת את העובדים בשני צבאות, המופקרים לפגיעה עד מוות. מה כדאי לעובדים הללו לעשות? מה היה מייעץ להם איגוד מקצועי חזק?
זה נראה פשוט, עניין של חיים ומוות: העובדים הנשלחים למחלקות גולני, גבעתי, צנחנים – לסרב; העובדים הנשלחים למחלקת "צבא העורף" – לערוק. וכולם ביחד לפרק את הגוף המנהל ולהנפיק את כוח העבודה המיוחד שלהם בבורסה. ישלמו – יקבלו; לא ישלמו – לא יקבלו.
כמו שיחות עסקיות אחרות בין גורם ממשלתי (משרד התמ"ת, למשל) לבין משקיע, אפשר לתסרט שיחה עתידית בתחום צבא העורף:
נציג "צבא העורף": כמה עובדים אתם צריכים במקלטים בצפון?
ראש פיקוד העורף: "חמישים אלף בני כל הגילים, כולל פעוטות"
נציג "צבא העורף": אין בעיה. תכינו לנו מקלטים תת קרקעיים, כמו הבניינים של חברות ההיי-טק שקבלו מענקים: רצפת שיש, חדרי פינג-פונג, מיני בר בחדרים, קייטרינג וחברת ניקוי יומית.
ראש פיקוד העורף: אבל כאן מדובר באנשים חסרי הכשרה.
נציג צבא העורף: דווקא יש להם הכשרה ממושכת בשהיה בתחתית החברה. אבל אפשר לספק לכם גם בוגרי היי-טק. לצורך התפקיד הזה כולם טובים באותה מידה.
 
האופציה האחרת היא להלאים את צבא העורף, ואז לקיים גיוס חובה. בכל פעם חלק אחר של האוכלוסיה יבלה במקלטים המופגזים, וחלק יבלה במרכז.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: