צה"ל מפיק לקחים לחג

 
מי אמר שצה"ל לא מפיק לקחים? הנה, תוך פחות משנות דור הגענו מציון צנוע לפסח בצבא, להתחרדות צה"לית שאינה פוסחת אפילו על הכלבים. ואגב, ממקורותינו נודע לנו כי מדובר בכלבים שכלל לא עברו גיור ולכן לא חלה עליהם חובת אי אכילת חמץ. להבדיל מהפרות בישראל, שעליהן חלה החובה. כך עולה השאלה: האם, בהינתן הכוח בידם, תמכור תעשיית הכשרות גם את החילוניים לערבי?

בצה"ל לפחות הולכים מחיל לחיל ומכשרות לכשרות. אם עד כה סתם השאירו בפסח את החיילים החילוניים כדי לאפשר לעמיתיהם הדתיים לחוג את הפסח בחיק המשפחה, השנה שוב משאירים אותם בבסיסים, אבל מעלים את רף ההנאה המזומנת להם: לא רק ישארו בבסיס במקום להתקלח בבית וללכת לחברים ולחברה, במקום לחבק את דודה נאוה בליל הסדר ולקנח בשוארמה בפיתה, או בשרצים בסושי, השנה גם יישארו וגם ילמדו אותם אינדוקטרינציה מהי.
זה התחיל באיסור על החיילים החילוניים הכלואים בבסיס להכניס דבר מאכל טרף למתחם צה"ל, בין על גופם ובין אם בחבילה שנשלחה מהבית, והשנה משדרגים להם את הסדר כהילכתו עד שיאלצו לנטוש את מסורת בית אבא, ולנהוג מנהג חרדים, רחמנא ליצלן.
חיילים המוגדרים כלא יהודים כהלכה יאלצו לנהוג מנהג עכו"ם, מבחינתם, ולבלות ערב שכולו ברכות והלל לאלוהים זרים להם. מי שעד כה מצא מפלט אצל הכלבים (שכולם גויים ולא נימולו), הרי צה"ל פעל לפי גורם ההפתעה, ומכר גם אותם לערבים.
לכן, אם עד כה בערה חמתנו על מניעת מזון מבית אבא מפי חיילינו המרותקים לבסיסי צה"ל בפסח, ואם שקלנו איך למנוע את רוע הגזירה ולאפשר להם ליהנות ממטעמים הכשרים לפי אמונתם החילונית, הרי עתה, בנשוב רוחות הקלריקלים העזות על כוחותינו, אנו קוראים לפרנסי הצבא: הכשירו את הבסיסים, הזמינו רבנים לסדר, ערכו אותו בנוסח חרדי למהדרין – ואילו את החיילים החילונים שלחו הביתה, לחוג את הפסח בנוסח בית אבא. הדתיים, משנתמלאה תאוותם לליד סדר צבאי כהלכתם, יתכבדו ויפסחו בו.

אגב, לשאלה כמה זה עולה לנו – חבל לשמוע מספרים ולקלקל את המורל לחג, השם ישמור. מאידך, מי שלא שמר עלינו במלחמת לבנון, כנראה לא ישמור עלינו מפני הכפיה הדתית.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • הדס  ביום 2 באפריל 2007 בשעה 11:37 am

  נכון שפסח בצבא זה דבר מטורף.אם זה לנקות את גג הבניין מהעלים או לקרצף מעל הארונות. אני חגגתי את הפסח בצבא,ולא יכולתי לאכול חמץ בתחומי הבסיס וזה בסדר גמור.אומנם הייתי רעבה כמעט שבועיים ללא אורז (מחמירים בצבא)או לחם.אבל זה המחיר ואני מסכימה לקבל אותו.

  אבל ליל הסדר חייב להיות הכי כשר שאפשר.בשביל לאפשר לחיילים הדתיים לקיים את ליל הסדר כהלכתו.

  צה"ל הוא צבא יהודי למדי וזה היופי שבו.היכולת לחיות בפלוגה מעורבת ולהכיר אנשים ומנהגים חדשים.בהחלט חיים ביחד עם יהודים דתיים ויש בתי כנסת ואת מוזמנת לבחור אם את רוצה להתפלל או לא. אבל דואגים שמי שרוצה יקבל את מלוא זכויותיו –אפילו אם לפי הדת הוא צריך לצום בשבתות –אז הוא יצום,כמו שקורה עם החיילים העבריים מדימונה.

  ובנוגע ללא יהודים-א. לא נראה לי שחוגגים את ליל הסדר בגדוד חרב ובטח לא כופים עליהם לחגוג אותו.ב. דווקא לחיילים שמוגדרים כלא יהודים או חסרי דת, זו ההזדמנות לחגוג כמו כולם ולהרגיש אווירה אחרת. אני רק אזכיר בקצרה את פרויקט נתיב שמסייע להם להתגייר אם הם בוחרים זאת, והם רוצים מאוד.

 • אורה לב-רון  ביום 2 באפריל 2007 בשעה 11:51 am

  לך היה "בסדר גמור" לרעוב שבועיים לטובת פסח, אבל גם מי שממש חילוני נאלץ לעשות זאת בלי רצונו. ובמובן אחר כיוונת לדעתי: אחרי שמכשירים את הבסיסים לאפשר לחיילים הדתיים לעשות את החג בצבא, למה הם משתחררים הביתה, ודווקא את החילונים משאירים בבסיס? קבלתם צבא כשר כהלכה – תתכבדו ותשתמשו בבסיסים האלו, ואוכלי השרצים יצאו בפסח לאכול שרץ בפיתה.

 • נטאשה  ביום 2 באפריל 2007 בשעה 2:46 pm

  לא יודעת מה קורה בחרב, אבל פלוגת המפקדה של הגדס"ר הבדואי מורכבת (רובה ככולה) מחיילים יהודים אז כמובן שמארגנים להם ליל סדר כהלכתו. רק מה? שגם שאר החיילים בגדוד (בדואים כשרים, כן?) נאלצו לסוב לשולחן החג. מילא המצות, אבל אף אחד לא חשב שם להעניק להם פטור מ"שפוך חמתך על הגויים".

  פלוגה מעורבת זה לא רק דתיים-חילונים. זה גם יהודים-ולא יהודים.

 • הצועד האוריגינלי  ביום 3 באפריל 2007 בשעה 10:58 am

  הם אלה שמחלקים פרופיל 21 לאנשים הטובים ביותר בארץ!

  ה`פרופיל 21` הוא שיטה נאצו-ספרטנית וחייב לעבור מן העולם!

  אני ועוד רבים וטובים שקיבלו פרופיל 21 טוענים כבר הרבה זמן על המהות והכוונה האמיתיות שמסתתרות מאחורי ההתווייה שאתם מתווים אנשים ב"פרופיל 21".

  השמאל הוא לא "פוסט-ציוני" כמו שהוא מנושל מן הציונות בעשורים האחרונים, מקבל פרופיל 21 מן המדינה שציונותה נקבעת כיום עפ"י המודל ששותפים לו המתנחלים והגנרלים (זוכרים? הרצל כתב "הצבא לקסרקטינים"). מה שנכון הוא שעם ציונות כזאת, שאליה הצטרפה הכלכלה הביביאנית (המומשכת גם ע"י ה"ממשלה החברתית" שחלק ממטרות המלחמה הזאת הוא לשמור על 'הישגיה'), מי שלא שכח להיות שמאלני, לא רוצה להזדהות.

  דרך אגב, שיטת ה'טיפול' בפרופילניקים אומצה כנראה ע"י נתניהו לטיפול במובטלים ובחלשים כלכלית: האשמתם א-פריורית במצבם, ומי שעוד מסתכל על פרופיל 21 כסטיגמה, מן הסתם גם יש סיכוי שהוא נמנה עם תומכיו הנלהבים של ביבי.

  המלחמה מתחילה, לגבי יהודים לפחות, באותו היום בו מתווים עליהם את הסטיגמה של ה"21", ואחר כך, במהלך חייהם, נלחמת בהם המערכת באמצעות `מתנדבים` כביכול הנמצאים בכל מקום כדי להכשיל את דרכם.

  יש הרבה בעלי פרופיל 21 שאם הם היו מנהיגים את החברה, היא היתה נראית יותר טוב מכפי שהיא נראית כעת, שמנהיגיה הם אותם הפסיכופתים שנותנים להם פרופיל 21 (נפשי=פוליטי), ועוד שולחים את כלביהם לכתוב כאן תגובות נגדם, מן הסתם כדי לטשטש את עקבות הפשע שנעשה באמצעות השלכת עוד רפש על הקורבנות.

 • הצועד האוריגינלי  ביום 9 באפריל 2007 בשעה 8:12 am

  1. היא נכתבה ע"י זייפן ואפשר לזהות את זה לפי האתר שאליו הוא מקשר, שאינו שלי.
  2. רוב הדברים שכתובים בה הועתקו ממקומות אחרים וגם ממגיבים אחרים.
  3. אף על פי כן טוב שהדברים נכתבו, גם אם לא לשמה (הזייפן שונא את בעלי פרופיל 21 או אותי אישית, ומעוניין לבזות אותנו והאובססיה שלו ניכרת בכל רחבי "רשימות" ואתרים אחרים והיא כבר מזמן צריכה להיות עניין בלבדי לפסיכיאטרים) כי התוכן שלהם הוא אמת, מן הסוג שהפראבדה הויקיפדית לסוגיה נלחמת כדי להשתיק. הפרופיל אכן היווה במשך שנים כלי פוליטי להדרה, להשתקה ולהשמטה מן החברה אנשים (בד בבד עם היותו כלי רפואי שייתכן ונועד במקורו לפטור חולים אמיתיים מן השירות) בגלל הסטיגמה החברתית שבעניין. כיום מנסים גורמים בצה"ל לפתח נשק קטלני יותר כנגד חריגים: רישום "התנהגות רעה-חמורה" בתעודת השחרור, וזה כנראה מעיד שהפרופיל 21 איבד את אפקטיביותו כנשק הרתעה כלפי אלה שאינם הולכים בתלם או שאינם רצויים לחונטות המנהיגות את "החברה בישראל" (והערת אגב בקשר לנושא הפוסט: מצבא שיוזם רעיונות מפלצתיים כאלה, מוגזם ומגוחך לצפות שישמור על חירותו של החייל החילוני).
  חג שמח.

 • אורה לב-רון  ביום 9 באפריל 2007 בשעה 12:04 pm

  מסתבר שמקפידים על קלה כחמורה, במלחמה נגד חריגה במודל הצה"לי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: