ילד אתיופי, חובה עליך ללכת לבי"ס שלא רוצה אותך

 
השבוע שוב קראנו על ילד שביה"ס אינו מוכן לקבלו לכתה א' משום ש"בתי הספר בפ"ת מתחרים ביניהם למי יש פחות תלמידים אתיופים". אז למה, באמת, מתעקשים הורי הילד לרשום אותו דווקא לבית-הספר הזה? כי המדינה כופה עליהם! מדובר בפטנט הישראלי של כפיה בהסכמה: ישראל מחשיבה את האתיופים יהודים, אבל לא ממש. לכן היא מפקידה אותם
בידי המימסד הדתי, המחולל את הקסם ההופך גוי ואדם בכלל – ליהודי. וזאת בתמורה לשעבוד ילדי העולים לחינוך הדתי.  דווקא מי שאינו מכיר בהם כיהודים, יקבל לחנך יהודים. וכך נמנע מילדי העולים להקלט בחברה הישראלית, ללמוד במסלול המאפשר התקדמות בחברה ובעבודה.
באופן לא מפתיע מסתבר כי המימסד הדתי אמנם מונע מהילדים העולים להגיע למערכת החינוך הכללית, אבל גם אינו מתלהב לקבל אותם למוסדותיהם. שכן בתי הספר הדתיים לא נולדו אתמול, והם יודעים שתקציב חינוך לחוד, וקבלת תלמידים לחוד. לכן, המוסדות החרדים מוכנים, אמנם, לקבל כספים משרת חינוך חילונית למהדרין, אבל לא מוכנים לקבל את התלמידים האתיופים.
 
עמותת "חופש" פרסמה היום פניה להורי העולים מאתיופיה, בקריאה להתנער מהכפיה המשפילה, ולהפנות את ילדיהם לבתי הספר של החינוך הממלכתי כללי. "ידוע לנו כי מחייבים אתכם להירשם לבתי ספר דתיים, למרות ששם אינכם רצויים. להבדיל אצלנו, האוכלוסיה החילונית, אין 'יותר יהודי' ו'פחות יהודי', וכל ילד, בלי הבדל דת, גזע ומין זכאי ללמוד בבית הספר הסמוך למקום מגוריו." נכתב בקריאה.
ואשר ל"חשש" המובע בכתבה בפני נגיעה של תלמידה לבנה בגופו השחור של אתיופי, נגיעה שתהפוך אותה ל"פסולת חיתון" – ממש מפליא איך מצליחים להכליא שתי עוולות במעשה אחד. גם גזענות, וגם כפיה כנגד הזכות להנשא. מי אמר שהכלאה מנוגדת לתורה.
הסבר קצר לסבורים שיש "פסולי חיתון": אין דבר כזה. מסתבר כי אנשים שנדחו מרישום נישואיהם בישראל בטענה כאילו יש משהו הפוסל אותם מלהנשא, הצליחו לחולל את הפרכת הטענה מעבר לים: חלקם בקפריסין, חלקם בארה"ב או אירופה ואפילו הודו ואפריקה: נישאו, למרות הקושי והמניעה שהצהירה עליה ישראל. אכן, הגויים מלאים ניסים כים.
ועוד גילוי מדעי מרעיש: הנס הזה עצמו חל גם על ילדות שנגעו בילד אתיופי, ואפילו בכאלו שממש נישאו לו. אכן, מלוא כל הארץ כבודו.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עומר  ביום 23 באוגוסט 2007 בשעה 10:23 pm

  מה את מקשקשת? הילדים נשלחים למערכת החינוך הדתית כי ההורים רוצים עבורם חינוך דתי. המעטים שפונים למערכת הממלכתית סובלים מאפליה גרועה לא פחות (ולעיתים אף יותר). בבתי הספר
  ה"חילוניים" אף מצאו כמה פתרונות יצירתיים ל"בעיה השחורה" בדמות שליחת הילדים ל"כיתה קטנה" שהוא שם קוד לכיתות שאליהם שולחים ילדים "בעייתיים" ובהן הם מתנוונים עד כדי כך שחלקם מגיע לכיתות ז-ח מבלי לדעת את סדר פעולות החשבון…

 • עמי בכר  ביום 23 באוגוסט 2007 בשעה 11:32 pm

  זה פשוט נורא ואיום ואין לי ספק שהמציאות קשה הרבה יותר מהריפוד שהמילים נותנים לה. שנאת הזר, בעל הצבע השונה, האוכל האחר… השנאה הזו בוערת בדמו של העם היהודי. היא בוערת בדמו של האדם באשר הוא יצור קהילתי שלא מצליח להבין שהערבוב הוא בדיוק מה שיגרום לשגשוג. התערבלות של מזרח ומערב, הפריה של צפון את דרום ולחילופין – הללו בדיוק מה שיאפשרו חוסן ומגוון גדול. אז מה הבעיה? אני אגיד לכם מה הבעיה. הבעיה היא שכל עוד בלבב פנימה נפש יהודי הומיה – הארץ תאכל יושביה ותקיא אותם (וזה לא משנה איזה פתק תשלשל לקלפי בבחירות).

  הלב נחמץ ונשבר כשמדובר בילדים תמימים שכל חטאם הוא צבע עור אחר. אז הנה, התחלנו את שנות האלפיים בדיוק כמו שהתחלנו את שנות האלף או שנות האפס.

  חוסר התקדמות פרושו הליכה אחורה והליכה אחורה מובילה לתהום אליו ניפול כולנו. הסוף ידוע מראש והכתובת על הקיר.

  [אני רק חייב לציין שזה בלתי חוקי מצידי לדחוף כל קלישאה ומטבע לשון לטוקבק אחד בודד]

 • אורה לב-רון  ביום 24 באוגוסט 2007 בשעה 9:44 am

  תודה עמי. אכן, האדם נולד גזען, ושומה עליו להאבק יום יום כנגדה. ודאי לא להנציח אותה באמצעות המדינה.
  לעומר – עובדתית אתה טועה. מופרך ככל שזה נשמא, האתיופים מחוייבים ללכת לבתי ספר דתיים. אין אף קבוצת אוכלוסיה אחרת שהמדינה היתה מעיזה להכריח אותה במה לבחור. וכן, זה בהחלט קשור לגיור המיוחד שהם "זוכים" לו.

 • עומר  ביום 24 באוגוסט 2007 בשעה 10:32 am

  הם לא מחוייבים ככלל. יש קבוצה מבני הפלאשמורה (שם נורא לכעצמו, ואף אחד מהם אינו מוכן להיקרא כך) שמתגיירים וחלק מהליך הגיור הוא שליחת הילדים לבתי ספר ממלכתיים דתיים. אולם, ההורים בוודאי יכולים לשלוח אותם לכל בית ספר עם תום ההליך.

 • אורה לב-רון  ביום 24 באוגוסט 2007 בשעה 11:31 am

  נכון, עומר, הם מחוייבים לצורך הליך, ונכון שאחר-כך אפשר לעקור את הילד מחבריו וכיתתו. אבל למה לחייב מלכתחילה? בעיקר כשבתי הספר הדתיים לא רוצים אותם? האם היינו מחייבים הורים פחות חלשים לשלוח את ילדיהם לבית ספר מסויים,באמתלא כלשהיא?

 • עומר  ביום 28 באוגוסט 2007 בשעה 9:53 am

  מי שיקרא את מאמרך יטעה לחשוב כאילו מדובר באלפי בני נוער ממוצא אתיופי שמחוייבים ע"י איזה המנגנון רשע דתי ללכת וללמוד בבתי ספר שבהם אין הם רצויים. האמת היא שונה, למרות שאינה ממש רחוקה מדברייך. מדובר בכמה עשרות ילדים שבעוד שנה-שנתיים יוכלו ללמוד היכן שיחפצו הם והוריהם. לעומתם יש אכן אלפי בני נוער ממוצא אתיופי שמחוייבים ע"י מערכת החינוך הממלכתית ומעצם העובדה שנולדו למעמד נמוך ללמוד בבתי ספר שמשליכים אותם ל"כיתות קטנות", שלכאורה אמורות לסייע להם, אך למעשה רובם מוזנחים בהן עד לדרגה שבה הם אינם מסוגלים לקרוא משפט פשוט ואינם שולטים בפעולות חיבור וכפל פשוטות אף בהגיעם לכיתה ח'. על זאת לא יצא קצפך, וגם לא על מערכת החינוך ומערכות הרווחה וכלל מדינת ישראל שאינה מנסה לשפר את מצב העולים (ואף יוצא קצפם של כל אותם צבועים, כל אימת שראשה של איזו "עיר פיתוח" אומר שאין הוא רוצה אתיופים. ואכן מדוע שירצה? כלום אין צרותיו מרובות גם כך?!; ואותם צבועים – מדוע אין הם מזמינים את אותם מסכנים לחנך את בניהם במערכת החינוך הנפרדת (!!) שלהם?!). לכן אורה, את צבועה! את לא מעוניינת בטובתם של יוצאי אתיופיה, אלא בליבוי שנאה ושיסוי כנגד "הדתיים". לא איכפת לך מהם, כי אם היה לך אכפת היית פונה, ראשית, כנגד המצב בחינוך הממלכתי, שהוא חמור בהרבה. את רוצה שילדי הפלאשמורה ילמדו במערכת החילונית, אך לא בזו ה"נפרדת" של חבריך, אלא בזו של חצור הגלילית, אור יהודה יפו ובת-ים. מה אומר לך, במקום שבו עומדים לוחמי צדק שכמותך ד"ר קינג ומהטמה גנדי לא יכולים לעמוד….

 • אורה לב-רון  ביום 28 באוגוסט 2007 בשעה 10:18 am

  לצערי נראה כי לא הפנמת את השוויון בשמו אני מדברת: מדינה אינה יכולה להחליט שהיא כופה על קבוצה מסויימת (קטנה או גדולה, לא משנה, אפילו אדם אחד) דברים שאינה כופה על אחרים.
  לכן הטענה שלי היא דווקא למדינה, לא לאף קבוצה בתוכה. כי החינוך הדתי אינו יכול להכריח איש ללמוד בו, אם המדינה אינה מוכנה לעשות זאת עבורו. כך, אגב, בכל שאר הכפיות הקשורות לדת ולדברים אחרים. המדינה לא מאפשרת נישואין חילוניים, ע"י כך שאינה רושמת אותם במשרד הפנים כנשואים. אינה מאפשרת קבורה חילונית משום שאינה מקצה שטחי קבורה למטרה זו. נכון, הדתיים הם כוח פוליטי שמפעיל לחץ על הכנסת. אבל המדינה מחליטה לאיזה לחץ להכנע ועל מי ללחוץ.
  אשר לילדים האתיופיים – אני בהחלט בעד לאפשר להם מה שמאפשרים לילדי ולכל ילד חופשי בישראל.

 • אורה לב-רון  ביום 28 באוגוסט 2007 בשעה 10:21 am

  החטא הקדמון שלו הוא הרצון לכפות על אנשים אורחות והתנהגות במקום לחיות את חייהם וללשמוח שגם אחרים חיים איש באמונתו.

 • עומר  ביום 29 באוגוסט 2007 בשעה 9:50 am

  אנא ממך – שמרי את האפולגטיקה וההתחסדות למישהו אחר. את לא באה בטענות למדינה אלא ל"דתיים". אחרת היית מזכירה באותה הנשימה את הילדים האומללים בחינוך הממלכתי ומתייחסת לתופעה הרחבה עוד יותר של אפליה כנגדם. את לא עשית זאת והמסקנה המתבקשת מכך היא זו שהסקתי.
  באמת משמח את "בעד לאפשר להם מה שמאפשרים לילדי ולכל ילד חופשי בישראל". מחמם את הלב. אלא שבעיקר הציבור שאת נמנית עליו, קרי – "השמאל הנאור"
  הוא הציבור שהתנהגותו כלפי יוצאי אתיופיה היא החמורה ביותר. "אנחנו בעד לתת/לאפשר להם…" – תודה על החן ועל החסד. אני מניח שאת מוכנה לתת (למה לתת? זה שלך?!) כל עוד זה לא בשכונה שלך והם גם לא מפריעים בין 2 ל-4. או, כאמרי אנשי: "גועל נפש"….

 • אורה לב-רון  ביום 29 באוגוסט 2007 בשעה 11:26 am

  מכירה את השיטה הזו – תקוף את האדם ולא את דעותיו.
  ידוע לך משהו על קשרי עם אתיופים שלא ידוע לי?
  בכל מקרה, תהיה בריא, ולא אשיב לך בהשמצות אישיות. להיפך, אצא מהנחה שאתה מציל יום יום נפש אתיופית ונפש בכלל.
  ותודה על ההנחה, שהטחת בי "נאור" כמלת גנאי ולא המשכת ל"יפי נפש".

 • עומר  ביום 30 באוגוסט 2007 בשעה 4:44 pm

  הרי ביקשתי שתחסכי זאת ממני. וכן, מה אעשה ושיטותייך מגעילות אותי. את מתחסדת, תוקפת את "הדתיים" באצטלת ההגנה על מיעוט.
  וכן, אני אכן עוסק כבר מספר שנים במתן עזרה לילדים ממוצא אתיופי, רובם ממערכת החינוך הממלכתית, שבשל הגישה המתנשאת של רוב הציבור הישראלי (כולל אותך), נידונו לבורות.
  ואשר ל"נאור", זה היה סרקזם טהור. ספק בליבי אם את בכלל מבינה נאורות מהי!

 • מיכאל  ביום 10 במרץ 2010 בשעה 12:12 pm

  נראה מהכתבה כי כל האתיופים שלוחים את ילדיהם לחינוך הדתי,זה לא נכון!

  מדבובר בבני פלשמורה שבתהלכי גיור ולא ביהודים מביתא ישראל שהוכרו כיהודים לכל דבר.

 • אורה לב-רון  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 2:33 pm

  גם האתיופים שהוכרו כיהודים צריכים לעבור בישראל "גיור לקולא", ובמסגרת זו גם לשלוח את ילדיהם לחינוך הדתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: