אזרחות ישראלית רק לדוברי עברית וסבתם הקשישה

 

 
 
חבורת נבחרים (ועדת חוקה, חוק ומשפט) יושבת ושוקלת איך מצליחים להשחיל חוק אזרחות עוקף בג"צ: להשאיר את חוק השבות, אבל למחוק את סעיף הענקת האזרחות האוטומטית, אבל להצליח להעניק לכל יהודי באשר הוא – אזרחות אוטומטית בלי שבג"צ ירגיש. ולמה אסור שירגיש?
כי אם ייכתב בחוק שיהודי מקבל אזרחות, תעלה השאלה המרגיזה ההיא, מי הוא יהודי? ואז, רחמנא ליצלן, בית המשפט עלול לפסוק שלא הרבנות קובעת, אלא יש מי שהוגדר יהודי לצורך חוק השבות. ולכן גם הוא זכאי לאזרחות. ניסוחים חדים יותר נעימים לועדת חוקה, אבל הם עלולים לגרום לאומות העולם להכריז על ישראל כעל מדינה בעלת חוקי גזע. זה נכון, אבל מה פתאום שנסכים לאנטישמיות הזו?
העיסוק בסבך הנפתל של חוקי הגזע, והצורך להשאר גזענים אבל להרגיש ליברלים, הצית את הרעיון הותיק: למה להיטיב עם היהודים, כשאפשר להרע עם הערבים? או בשפה המקובלת: נש קונטרול. (תרגום מילולי: השליטה שלנו). איך לא חשבו על זה קודם? במקום לפתור את הבעיות של היהודים, קל יותר לעשות את המוות לערבים.
התפנית הזו חידשה את הניצוץ בעיני ישראל ביתנו. תוך שבוע אחד חזרה לחיינו טרטרינה הנוקמת וחדר אלינו עוד נר אלמוני בחנוכיה הזו: דוד רותם. היא בשלילת הזכות להבחר ממי שיצא למדינת אויב, והוא באי מתן אזרחות למי שסרב להצהיר אמונים למדינה ולסמליה (האם הוא עצמו ישבע אמונים להסכמי אוסלו?) ולמי שלא ישרת בצה"ל או בשירות לאומי.
תודו, מדובר ברעיון אדיר: סוף סוף לא צריך לחסל ערבים ואפילו לא לגרש אותם, אפשר להשאיר אותם כאן אבל להתעלם מקיומם. וההברקה הזו להכריח אנשים להצהיר על נאמנות. כמו נדרי הנישואין: הצהרת האמונים הרשמית מבטיחה שהזוג מוגן מבגידות, לעומת זוגות שלא עברו את הטקס. טוב, אולי זה לא נכון, אבל זו טוב להראות מי כאן השולט.
 הלוליינות הזו מעניינת במיוחד כשמדובר במפלגה שמראש אינה מאמינה להצהרות של ערבים, כפי שהם טוענים בכל פעם שמישהו ממנהיגי הפלשתינים מודיע שהוא מוותר על זכות השיבה, או על יפו ורמלה. ברגעים כאלו מצטייר גיחוך מאוזן לאוזן על פניו של הפשיסט התורן, והוא אומר "בטח, אז הם הבטיחו. שיטת הסלמי".
ואשר לשירות הצבאי: הערבים לא משרתים בצבא כי המדינה לא רוצה. גם הם לא משתגעים על זה, אבל גם הצבא בדעתם. אז האם ח"כ רותם רוצה לקחת על עצמו להכריח את המדינה לגייס אנשים שלפי דעתה לא כדאי לגייסם? או שהוא מציע להם לעשות שירות לאומי בהסברה בחו"ל כפי שקורה לכמה בחורות מצויינות מהציבור הדתי? או אולי דווקא להיפך, הוא רוצה שכל מי שלא משרת בצבא, בין מתוקף חוק, מתוקף בריאות או מתוקף השתמטות קבוצתית כמו האברכים, יוכל לגור כאן אבל לא להיות אזרח?
 
הכוונה להפריד בין חוק השבות לחוק האזרחות היא צעד חיוני שיפטור אותנו מהעונש הזה של תקיעת תעודת אזרחות לאנשים שעוברים כאן בדרך להשיג אזרחות במדינה טובה יותר, או רק כדי לאסוף את סל הקליטה בדרכם לטיול אחרי שירות בצבא הסרבי. אבל לא להפריד בכאילו. להפריד במובן של להפריד.
הגיע הזמן להתקמצן על תעודות הזהות שלנו. יהודי נרדף יוכל לעלות ולמצוא כאן מקלט. אבל אזרחות תנתן רק לאחר עמידה בשורה של קריטריונים. הראשון שבהם הוא ידיעת השפה העברית. די, כמה אפשר לפגוש אנשים דוברי שפות שונות שמטיילים בעולם ועוברים גם כאן ובימיהם הספורים על אדמת הקודש הם זכאים להצביע לכנסת?!
תארו לכם את האופציה של ישראל שמאפשרת לכל המהגרים אליה ללמוד עברית באולפן, ואנשים מכירים את שפתה ואורחותיה, ואז הם מצטרפים לקבוצת אזרחי המדינה. רק אז, כאזרחים שווים ומלאים.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מיכאלה  ביום 5 בנובמבר 2007 בשעה 5:50 pm

  למעט הפסקה האחרונה.
  אין ספק שחוק השבות הוא גזעני, אבל לא הייתי מתנה את קבלת האזרחות בידיעת עברית. ראשית – כיוון שללמוד שפה – זה לא כ:כ קשה. שנית – כיוון שבישראל שפות רשמיות יש שתיים, ולא הגון לקפח את השפה הערבית. שלישית – כי לא כ"כ ברור לי העניין במתאזרחים חדשים בכלל… איכשהו נדמה לי שמערכת הרווחה הקורסת שלנו מתקשה לספק שירותים הולמים גם ל-6 מליון הנפשות שבאחריותה….
  אין ספק – אדם נרדף מגיע לו שיזכה לקורת גג ויש לאפשר לו להתאזרח ולהעניק לו זכויות כישראלי מן המניין – אבל זה צריך להיות הדין לא רק לגבי יהודים ולא רק לדוברי עברית אלא לפליטים באשר הם (מישהו אמר אמנות בינלאומיות?!) – ובכלל זה פליטי דרפור.

 • אורה לב-רון  ביום 5 בנובמבר 2007 בשעה 6:00 pm

  אכן, דין שווה לא רק ליהודים. אבל אזרחות לא מיד ולא בלי הכרת המקום. פליט מקבל מקלט. חלקם חוזרים למולדתם (כמו הויטנאמים שבגין הכניס לישראל), ומי שרוצה להיות חלק מהמדינה – צריך להתערות.
  אשר ל"עידוד העליה" האובססיבי, גם אני מוצאת שנורא צפוף כאן ולא צריך להתרוצץ ולאסוף יהודים מכל מקום בעולם. הממשלה היא של מדינת ישראל, לא של העם היהודי, והיא צריכה לדאוג לאזרחי המדינה. משום מה כ"כ הרבה חברי כנסת חושבים שהם מדברים ליהדות העולם לדורותיה.

 • מיכאלה  ביום 5 בנובמבר 2007 בשעה 6:36 pm

  האם חלק מהמדינה והתערות פירושם בהכרח ידיעת השפה העברית?
  ומה לגבי מתאזרח שיוכיח בקיאות בערבית (כזכור, שפתה הרשמית של המדינה)?
  אני מציקה – אבל פתרון של ממש אין לי. הייתי מתעניינת יותר במבחן היסטוריה, אבל ההיסטוריה שלנו ממילא מסולפת כל כך שאין בכך טעם של ממש.

 • אורה לב-רון  ביום 5 בנובמבר 2007 בשעה 8:46 pm

  כן, גם היסטוריה, אולי גם פרחי הארץ, סוגי האדמה. משהו על המקום, והשפה הרשמית היא עברית. נכון, גם הערבית, אבל בפועל, כדי להסתדר כאן ולהדבר צריך עברית. אם ידע ערבית – והיסטוריה, גם יקבל. פשוט חשוב שהאזרחים הזכאים לקבל החלטות, יהיה להם הידע הנדרש לצורך קבלתן, ונגישות לאיסוף עוד ידע.
  לא מספיק שסבתא שלו, שאולי מעולם לא פגש, היה לה איזשהו גן יהודי.

 • דוגמא נגדית  ביום 5 בנובמבר 2007 בשעה 9:39 pm

  על "חומר הלימודים" של ועדת הקבלה (ואגב כך גם על הפרופיל הפוליטי הרצוי של המתאזרחים)?
  האם תהיה זו את פוליטרוק אורה, ואולי חבריך?

 • אורה לב-רון  ביום 5 בנובמבר 2007 בשעה 10:51 pm

  שיחליט למי נותנים אזרחות, יחליט באילו נסיבות ומה המבחנים. אגב, לא צריך להמציא את כל הגלגל, יש חוקי אזרחות בכל המדינות.
  בכל מקרה, בכל מקום שנותנים חברות, שותפות, קבלה, יש תנאי קבלה, ומישהו קובע אותם. אפשר להתווכח מי קובע ומה כלול, אבל אי אפשר בלי.

 • דוגמא נגדית  ביום 6 בנובמבר 2007 בשעה 10:56 am

  והוא – חוק השבות. אז מה בעצם הבעיה? הבעיה היא שלך לא נוח עם הפרופיל הפוליטי של העולים לפי חוק השבות. את רוצה "ועדה", שתורכב בוודאי מאנשים שיש להם נטיה לעמדותיך, שתסנן את כל אלה. כך שאת לא ממש שונה ממי שנהנה כרגע מ"תנאי הקבלה" ששמו חוק השבות.

 • אורה לב-רון  ביום 6 בנובמבר 2007 בשעה 11:53 am

  המצב כיום אינו מחייב אדם להגר לישראל כדי לקבל בה אזרחות. יש אנשים (יהודים לפי חוק השבות) שמספיק שיגיעו לנתב"ג וכבר יוכלו להמשיך לדרכם עם אזרחות. לא משנה לי אם מדובר באנשים בעלי העמדות שלי או לא, אבל משנה לי שבישראל תהיה אזרחות לישראלים, לא לעוברי-אורח. בכלל, הפוקוס של ממשלה בכל מקום, צריך להיות התושבים שלה, בדיוק כמו שועד הבית צריך להתמקד בדיירי הבנין, ולא בכל מיני אורחים שהוא חפץ ביקרם מכל סיבה שהיא.
  ואגב, השיוויון הוא תנאי לחוק דמוקרטי.

 • דוגמא נגדית  ביום 6 בנובמבר 2007 בשעה 6:20 pm

  שיהיה למישהו שחי בארה"ב אזרחות?
  יש הרבה מדינות שמרשות לאזרחיהן להחזיק אזרחות כפולה וכל שנדרש מאזרח כדי לחדש את דרכונו, למשל, הוא להגיע לאותה מדינה אחת לכמה שנים.
  יש כאן גם די הרבה "אורחים" שתורמים לסביבתם הרבה יותר ממך; ואני גם בטוח שיש מי שהיה שולל ממך את אזרחותך כי את לא מספיק "ישראלית" בעיניו (וכאן כבר חוזרים לסוגייה- מי קובע? בשיטה שאת מציעה – מי שיש לו יותר כוח פוליטי!).

 • אורה לב-רון  ביום 6 בנובמבר 2007 בשעה 7:43 pm

  היא משום שנולדתי כאן. לא משנה למי הצהרתי אמונים או איפה הייתי בצבא. יש מספיק חוקים למי שבוגד במולדת, רוצח בה, או חונה שלא כחוק. במדינות האחרות האלו שאתה מדבר עליהן, מותר לשמור את האזרחות הקודמת וגם הישראלית, בגלל הסכמים מיוחדים עם ישראל. נניח אפשר אזרחות פולנית וישראלית, אבל לא פולנית ורומנית. בכל מקרה, גם הפולנים או האמריקאים שמרשים לשמור על האזרחות, לא מוכנים לתת אזרחות למי שרק עבר שם, לא יודע את שפת המקום ואין לו שום זיקה. סבתא לא מספיקה.

 • מודי  ביום 7 בנובמבר 2007 בשעה 7:43 am

  כתבתי משהו כאן http://moddy.blogli.co.il/archives/30

 • אורה לב-רון  ביום 7 בנובמבר 2007 בשעה 10:48 am

  למי שרק עובר כאן. שליטה מינימלית בשפה ובכמה כשאלות יסוד למי שמתאזרח. ישראל זה לא מלון להנפקת אזרחות.

 • דוגמא נגדית  ביום 12 בנובמבר 2007 בשעה 8:00 pm

  אני מבין שעכשיו את מגייסת את הפולנים על עברם המפואר וההווה המזהיר לעזרתך?
  האם יש לך בכלל איזה טיעון חוץ מאשר אוסף של דוגמאות ממקומות אחרים (ואם בכך עסקינן, אולי אפשר לגרש את כל אלה אשר, כעת חיה, עדיין לא למדו עברית. אפשר גם להקים מחנות ריכוז. גם את זה עשו בפולין…) וקסנופוביה?

 • אורה לב-רון  ביום 13 בנובמבר 2007 בשעה 1:30 pm

  לא בכל פעם שמזכירים פולנים, זה סימן שמגייסים אותם לעזרה או כדוגמה נגדית. מחנה ריכוז? איך אתה מדבר! אפילו אותך לא הייתי שולחת…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: