שירת יונה וולך בבתי-ספר דתיים

 
ועדת החינוך של הכנסת דנה בדרישתם של אנשי רוח חילוניים להכנס לבתי-הספר הדתיים ולהציע לתלמידים קריאת שירה עברית במקום תפילה. "הכוונה היא לפעילות בהדברות" אמר א.ג., משורר והוגה "תלמידים שיעדיפו ללכת לתפילה נעתר להם, ואילו לבוחרים לקרוא יחד שירה עברית נאפשר הצצה נרחבת לנדבכי היהדות הסמויים מעיניהם בד"כ."
"אנחנו עם אחד" אמרה לנו אמו של תלמיד דתי מפ"ת "והגיע הזמן שנכיר את כתביהם של החילוניים. אחרי הכל, מדובר בתרבות עניפה ששמעה הגיע גם לאוזנינו וגם לאוזניה של ועדת פרס נובל".
חברי הכנסת שנכחו בישיבת הועדה הודו שזהו משב רוח מרענן "נמאס כבר לשמוע על כפיה דתית, והנה הגיעה היוזמה הברוכה הזו והסתבר שלא דובים ולא טשולנט, האוכלוסיה הדתית מגלה פתיחות וסובלנות ומוכנה לשמוע כל קול יהודי".
הבעיה היחידה הניצבת כעת בפני יוזמי המהלך הוא הביקוש הגדול למפגשים החדשים. בתי-הספר החרדיים העצמאיים רוצים לנסות שיעורים עם משוררות (הם הצטערו לשמוע שיונה וולך ודליה רביקוביץ כבר לא אתנו), לאחר שנים בהם פגשו רק גברים בתפקידי הוראה. גונב לאוזניהם השימוש המגוון שוולך עושה בתפילין. בקרב הממלכתיים-דתיים נרשמה העדפה בולטת לשפינוזה, "גם יהודי וגם פילוסוף" כפי שהתבטא אחד התלמידים.
וכדי שחלילה לא נדמה כי אכן המשיח כבר כאן, נזדרז להעמיד דברים על דיוקם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אסתי  ביום 29 בינואר 2008 בשעה 8:07 pm

  ובטח ימצאו את השגיאות בסדר כריכת הרצועות על הדגדגן ויוכלו להעביר תיקונים על המקום.

 • אורה לב-רון  ביום 29 בינואר 2008 בשעה 8:37 pm

  באמצעות שירה.
  לא רע.

 • דפנה לוי  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 9:13 am

  שהשמיים הם הגבול ….

 • רון ינאי  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 1:09 pm

  "שירה עברית במקום תפילה?" wtf? מאיפה זה בא? מה פתאום במקום? אולי בנוסף?
  נו טוב, אני מניח שפולטיקאים לסוגיהם בוחרים להציג את הקונפליקט כחריף הרבה יותר מאשר חשים אותו רוב האנשים, שהם סקרנים מעצם טבעם.

 • טלי  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 1:54 pm

  למה לעמת אחד מול השני?

  לחשוף תלמידים לשירה עברית יכול להיות דבר מצויין ומבורך אבל מה פתאום במקום תפילה? ולמה לעשות "דווקא" ולהציע את הטקסטים הכי בוטים, הכי פרובוקטיביים, הכי אנטי?

  אגב, קראתי את הקישור, ובתור חילונית מוחלטת אני תומכת בכל ליבי בכך שיהיו בבתי ספר מקומות תפילה לתלמידים ומורים שרוצים בכך. מה רע בזה?

 • אורה לב-רון  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 2:07 pm

  כן רון, גם וגם. לגמרי מומלץ להקדיש זמן לכל הטקסטים הנפלאים שלנו, ואף להוסיף לשם כך שעות לימוד.
  טלי – מה פתאום במקום תפילה? אין שום תפילה, ורוצים להכניס אותה במקום משהו אחר. ובכלל, מה פירוש "מי שרוצה שיתפלל בבית-ספר?" מי שרוצה שיתפלל בבית, ממש כמו מי שרוצה להתאמן בנגינה. אפשר, כמובן, גם לבטל את בתי-הספר, ואז מי שרוצה יעשה מה שהוא רוצה בכל שעה שהוא רוצה. שנאמר: לכל זמן ועת לכל חפץ. ושעות ביה"ס נועדו ללמוד משהו, בכ"ז.

 • אורה לב-רון  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 2:24 pm

  אינם מעודדים להבחין בין השניים. כמו "תפילת יומולדת" של תרצה אתר (אלוהים שלי אשר מאחורי הברוש").

 • טלי  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 4:19 pm

  הביטוי "במקום תפילה" לקוח מהשורה הראשונה בפוסט שלך,לזה התייחסתי…

  אני אישית מקבלת בברכה גם אימוני נגינה בבי"ס וגם הרבה הרבה עיסוקים ופעולות אחרות, אבל דעותיי על בתי"ס רצויים ועל מה צריך ויכול להיות בהם באמת חורגות בהרבה מהדיון הנוכחי…

  לא ראיתי בקישור שהתפילה אמורה להיות במקום משהו, אלא בנוסף, ובאופן כזה, כשהיא מוצעת כאופציה למי שרוצה לבחור בה אני רואה בזה רק טוב.

 • אורה לב-רון  ביום 30 בינואר 2008 בשעה 7:35 pm

  בקישור, שהוא החלק העובדתי בפוסט, מדובר על מתן אפשרות להכניס תפילה לבתי ספר לא דתיים. לכן כתבתי כמין סימטריה כזו שמכניסים שירה לבתי ספר דתיים. כמובן שמדובר באוכלוסיה שבחרה לשלוח את ילדיה למקום שאין בו תפילות ופרקטיקות דתיות. מי שרוצה כאלו, יש המון אופציות לכך. למה את מתכוונת כשאת אומרת "לא במקום". מה יעשו שאר הילדים כשאחדים יתפללו? והאם אפשר להציע פעילויות שונות לילדים המעוניינים להמלט משיעור (התעמלות, מתמטיקה). זו שאלה שהתשובה עליה מורכבת, אבל ודאי שאיננה יכולה להיות: כן, אבל רק לתפילות.
  וגם אינה יכולה להיות מימוש רצון של אנשים שילדיהם לומדים במקום אחר, והם מכניסים אלמנטים של דת זו או אחרת למקום שאינו מקומם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: