אבולוציה, להבנתי הלא מדעית

בעקבות הרצאתו של פרופ' יואל רק מאוניברסיטת ת"א,
המתרוצץ בעולם לגלות את עקבות משפחת הקופים שלנו,
הרצאה שארחה עמותת חופש.
 
מתוך ההזמנה: "היום כבר ברור שהאדם אינו ישות נבדלת שכל העולם נערך סביבו כמו היה מרכז העולם. מה שקופרניקוס עשה באסטרונומיה כשהסיט את הכוכב שלנו ממרכז היקום, עשה דארווין במדעי הטבע. האדם כבר איננו ישות נבדלת שנבראה בנפרד, אלא חלק מיקום המתפתח לאיטו. דארווין הקדים את זמנו עד כדי כך, שאנחנו עדיין מנסים ללמוד מה שהוא הבין לפני מאה וחמישים שנים.
מתי התרחשו הפיצולים בענפי העץ האבולוציוני: למשל, אנחנו והשימפנזות  חולקים אב משותף שחי לפני יותר מ- 7 מיליון שנים בערך, דורותי וכלבה הנאמן טוטו נפרדו בערך לפני 60 מיליון שנים, קרוקדייל דאנדי והקרוקודילים לפני 300 מיליון שנים, ג'ורג' בוש (או כל פוליטיקאי אחר) ותפוחי האדמה בזמן כלשהו לפני 600 מיליון עד מיליארד שנים. מה כל זה אומר עלינו, על התרבות שלנו, ומדוע הדת נאחזת נואשות בתפיסה הישנה?"
 
 

 

ישו בכפר נחום מאת מאוריצי גוטליב

 

בבית הכנסת בכפר נחום עומד ישו ומטיף בפני הציבור. והקהל באולם מעורב, נשים וגברים. האם אנו עדים לראשיתה של הנצרות, או שמא מדובר בפרק בתולדות היהדות? את השלב ההיברידי הזה בחר מאוריצי גוטליב להציג בציור "ישו בכפר-נחום". את העבודה הזו בחר פרופ' יואל רַק להציג בהרצאה על האבולוציה השבוע שהתקיימה מטעם עמותת "חופש" http://www.hofesh.org.il/
הויכוח על גורלן של תורות מדעיות שאינן עולות בקנה אחד עם האמונות לסוגיהן הוא מר וחסר סיכוי. שכן זהו לבה של תורה מדעית חדשה: שהיא חדשה. שהיא פוסעת עוד צעד בדרך להבנת הדברים, ולכן בהגדרה עומדת בסתירה לודאויות שהיו מוצקות קודם לכן. ודארווין, שהתאפק עשרות שנים עם חומר הנפץ המחשבתי שלו, חסך לעצמו את האבולוציה של הבורות עד לשלב הבריאתנים שזכינו לו בימינו.
בחירתו של הפרופ' יואל רק בציור של גוטליב, מלבד האילוסטרטיביות המדוייקת, שמה את האצבע על נקודה מרכזית: כאשר יצור חדש בוקע מתוך הישן, בהדרגה, איך נכנה את שלבי הביניים הללו. מי קורא למצב החדש בשם, ובאיזה שם יבחר? במפגש בכפר נחום יש מימצאים ארכיאולוגיים של הדת הקדומה יותר: מבנה בית כנסת קלאסי  עם עזרת נשים, אדם לבוש כיהודי דתי לצד ישו, לבוש אף הוא כיהודי בטלית קטן, ויש סממנים של הדת החדשה: ישו עצמו, אופן העמידה כמטיף והציבור המעורב.
אפשר לבחור לראות בכך את ראשיתה של הנצרות. בחירה המנכסת לנצרות את מצבי הביניים, מאדירה אותם ולכן גם אותה עצמה.  אפשר לבחור כפי שבחרה היהדות, לראות כאן כופר בעיקר מחלל את קדושת בית-הכנסת, וכך להוציא מן הכלל קבוצות של יהודים. כדאי לשים לב שלאבולוציה דרכים משלה להמשיך בברירה הטבעית בלי להתחשב בדעת רבנים ומדענים. תופעת הקהל המעורב, למשל, חוזרת בגדול ביהדות הרפורמית. וכמובן, אצל החילוניים, שמתערבים ככל העולה על רוחם ועדיין אין עצה ואין תרופה ליהדות השמרנית וגם הם יהודים כהלכה.
הרצאתו של פרופ' רק על האבולוציה מדארווין ועד מלכת היופי (או בניסוח המדעי: האם יש תיעוד האבולוציה של האדם?) התקיימה במסגרת סדרת ההרצאות של "חופש". קדמו לה "יהודית ודמוקרטית – דבר והיפוכו" עם אהרון עמיר ו"ההיסטוריה של החילוניות" עם פרופ' מיכאל הר-סגור. הסדרה מכוונת להעלות על סדר היום נושאי זהות יהודית ותרבותית אשר נשמרים בסוד. אם חשבנו שרק החרטומים במצרים שמרו על הידע ונזהרו שלא להפיץ אותו ברבים, מסתבר שגם היום יש נושאי לפיד הבורות, העושים כמיטב יכולתם להסתיר מצאן מרעיתם מציאות לא נוחה ומבלבלת. כגון שהיהדות האורתודוכסית כפי שאנו מכירים כיום, זו המתיימרת לשמור על קו רציף מאז הסבתות של הסבתות שלנו, היא בעצם תופעה חדשה. עוד חוליה בשרשרת האבולוציה של היהדות. דומה הדבר כאילו האב הקדמון שלנו ושל השימפנזים היה מתגלה לפתע חי ומתנדנד על עץ ביערות הגשם, ודורש מאתנו לשוב ולגדל זנב. הבעיה עם זנב, שמאוד לא נוח לשבת איתו על כסא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סחוג  ביום 22 בספטמבר 2008 בשעה 5:01 pm

  1 – את כותב כמה פעמים "תורות מדיעות", תורה מדעית", בעוד שהמונח המדוייק הוא "תאוריות מדעיות", תארויה מדעית".

  2 – לא רק החרטומים והיהדות האורטודוכסית לטענתך מסתירים ידע – גם המדענים מנסים להשתיק ביקורת על תאוריית האבולוציה ומלמדים אותה כ"תורה" מוכחת, בעוד שרבות מאוד השאלות עליה. רק אזכיר את דברי מגלה הDNA וחתן הנובל, Crick, שהבין שיצירת חיים על כדור הארץ לפי התאוריה שלו כל כך מופרכת עד שהציע שהחיים נוצרו על ידי הזרעה מלאכותית מהחלל.
  שמעת על זה ?
  אה, הסתירו ממך…

 • סחוג  ביום 22 בספטמבר 2008 בשעה 5:02 pm

  בתגובת הקודמת

 • הצבנ"ע  ביום 22 בספטמבר 2008 בשעה 5:30 pm

  מתברר שמוצא האדם הוא בכלל לא משם
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1023382.html

 • אורה לב-רון  ביום 22 בספטמבר 2008 בשעה 6:06 pm

  וגם הניסיון לחסום מידע חדש, אכן אופייני לא רק לדתות, אלא לכל מימסד שנבנה על דעה/תאוריה/אידאולוגיה מסויימת. אפילו ראשי ערים לא מגלים היכן במערכת המים העירונית יש צינורות אסבסט מסוכנים.
  אבל בכ"ז גודל הגילוי של דארווין ושל קופרניקוס היה כזה שרק כוח עצום יכול היה לחסום אותו. ולא בכדי התאזר דארווין בסבלנות עשרות שנים ולא מיהר לשלוח הודעה לעיתונות על הגילוי.
  אגב, רק השבוע התנצלה הכנסיה הקתולית בפני גלילאו. אולי זה הבדל חשוב: לא כל מימסד יכול להעמיד למשפט את מי שמחזיק בדעות שאינן עולות בקנה אחד עם אלו שלו.
  ומאידך – לא כל החידושים הם חומר נפץ כמו דארווין וקופרניקוס.

 • חרטא ברטא  ביום 22 בספטמבר 2008 בשעה 9:13 pm

  צא ולמד מה ההבדל בין "תורה מוכחת" לתיאוריה.
  במדע אין תיאוריות מוכחות. יש רק תיאוריות שעדיין לא הופרכו.

  דרך אגב – תיאורית האבולוציה של דרווין הרבה יותר מבוססת מתיאורית הגרויטציה.

  ועוד דבר – תיאורית האבולוציה לא דנה בכלל בשאלת היווצרות החיים על כדור הארץ.

  התיאוריה מנסה לענות על השאלה למה יש כמות כזו מגוונת של מינים על פני הפלנטה ומה הם העקרונות הטבעיים ששולטים בתהליך הזה.

 • חרטא ברטא  ביום 22 בספטמבר 2008 בשעה 10:36 pm

  לא צריך להאמין לכל דבר שקוראים ב "הארץ" (הנה חדשה מרעישה ברמה הקופרניקאית)

  "Nature", סותרים החוקרים את הסברה הקודמת, לפיה מקור האצבעות ביונק בשם טטראפודס, שזחל מהים ליבשה לפני כ-360 מיליון שנה."

  קודם כל – שום יונק לא זחל משום ים לפני 360 מיליון שנה.
  היונקים החלו להתפתח לפני 70 מיליון שנה.

  "טטראפוד" הוא לא יונק ספציפי ואפילו לא אורגניזם ספציפי. "טטראפוד" פרושו "ארבע גפיים" וכולל את כל בעלי החוליות עם ארבע רגליים – כמו לטאות, ציפורים,יונקים וכו'

  Panderichthys הוא רק חוליה בשרשרת אבולוציונית ארוכה של דגים שלאט לאט התאימו את עצמם לחיים ביבשה.
  המאובן המודרני ביותר שנחשב כמאובן בין דגים לזוחלים הוא "טיקטאליק" שבנוסף לעצמות כמו אצבעות ב Panderichthys יש לו גם מפרקים.

  לאורה: קופרניקוס לא גילה שום דבר שלא היה ידוע קודם. היוונים הקדמונים וההודים (שאיתם היתה לאירופה קשרי מסחר הודות לאחד – מרקו פולו) כבר בנו מודלים הליוצנטריים הרבה לפני שסבא של ניקולס הקטן החליט שהוא מתחתן עם סבתא שלו.

  התיאוריה נקראת "קופרניקאית" משתי סיבות:

  1. רק מה שעושים בעולם המערבי שווה התייחסות (ציניות שלי)

  2. הוא סיכם את הרעיונות האלה בצורה מתמטית קונסיסטנטית.

  כמובן שהתחמן הקטן (שהיה כומר) ניצל מגורלו של גלילאו ע"י כך שהקדיש את הספר לאפיפיור. קשה להחרים ספרים שמוקדשים לך…..

  עכשיו – לכולם מומלץ לרטות את הסרטים הבאים ביו-טיוב:

  http://ca.youtube.com/watch?v=JVRsWAjvQSg

  אזהרה: זוהי הרצאה (מרתקת) של קן מילר באנגלית במשך שעתיים.

  http://ca.youtube.com/watch?v=FQPFPOQHuK4

  חלק ראשון של התכנית של PBS שמתארת יפה את המאבק המשפטי בדובר, פנסילווניה.

  וזה גם נחמד:

  http://ca.youtube.com/watch?v=3X8aifay678&feature=related

 • אורה לב-רון  ביום 23 בספטמבר 2008 בשעה 7:54 am

  תודה על המון מידע. כאמור, אני לא מדענית ולא קרובה לתחום, אבל קראתי את הביוגרפיה של דארווין ואי אפשר שלא להתרשם מאופן התיעוד שלו את תיעוד הטבע שלו.
  אשר לקופרניקוס: ראשית, סיכום בצורה מתמטית קונסטיטוציונית בהחלט נחשב בפני עצמו, לא?
  שנית, גם הוא היה פולני, ואין אף פולני שיוותר על הצבתו על הרף הגבוה ביותר של המדע 🙂
  עוד היום אשוטט בלינקים ששלחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: