בזכות הריבוי הטבעי בשטחים

לא ברור למה מלינים על ההקפאה-אלעק בשטחים. הרי דווקא הבניה שמתנהלת שם, היא זו שתוציא לישראל שם מעולה בעולם. כפי שאמר ראש הממשלה, ואני מסכימה איתו לגמרי: יש ריבוי טבעי. אז מה, לא נבנה גני ילדים? בית כנסת? והוא צודק, ובגדול. ממתי אנחנו בעד ילדים שמסתובבים ואין להם גן, או מעון? או אנשים יראי שמים שאין להם בית כנסת להשיח לבם בעת תפילה?
לא צריך עין חדה כדי לראות שהבניה הבלתי פוסקת ב"אזורים שבשליטה ישראלית" עונה על צרכים אמיתיים. למשל, הכבישים. רחבים, חלקים, מכל מקום לכל מקום, ברמה אירופאית ממש. ושוב בצדק. הרי אנחנו לא רוצים לייצר כבישים אדומים, עם תאונות דרכים וסתם מהמורות מרגיזות. כבישים מהסוג שגורם לתאונות דרכים.
הבה נבחן את סוגיית הריבוי הטבעי. הרי מדובר בצמיחה, וצמיחה זה טוב. איך מתחולל הריבוי הזה? בשני אפיקים זורמים המתרבים שלנו: מהפרו ורבו המוכר, ומן העליה.
שיטת הריבוי הטבעי מפרו ורבו שונה מהנהוג בתחומי הקו הירוק. שם יש משפחות מרובות ילדים, שגרות בצפיפות בדירות שכורות וממתינות לדיור ציבורי. בשטחים יש לנו צאן קדושים, אוהבי ארץ ישראל, שגרים ברווחה, ומתבלים הקמת מבנים על גבעות בפסוקי קודש.
שיטת העולים החדשים היא הישג של ממש. מדובר בקבוצה שאינה דומה לאחיה המהגרים, אלה אנשים שמיד זרחה להם תבונה של א"י. הם הבינו: רוצה בית? לך לשטחים. ושוב, בצדק. האם אנחנו רוצים לראות בטלוויזיה שלנו מדי שבוע אם חד הורית מרוסיה מתגוררת בכוך עלוב אי שם בתחומי הקו הירוק, אין לה פרנסה, אין עתיד, ילדיה משרתים בצה"ל וכשהם שבים לשבת מהשטחים אין לה מה לתת להם, כפי שהיא טוענת מול תמונת המטבח משורר הדלות?
לא עדיף לה ללכת לשטחים, לגור בבית, גינה לשוח, משרה ממשלתית, ילדים מסודרים? ב"ה גם ילמדו חינם בישיבות ויקבלו משכורת. מה בוער לה לגור בתחומי הקו הירוק ז"ל?
בעצם הבניה בשטחים ישראל בונה את חלון הראוה שלה: שטח פורח, בתים צנועים ויפים של כמה מאות מ"ר, מטופחים, משגשגים, מסגרות לילדים, הסעות לחוגים, והכל באבטחה הכי מקצועית (מה שהופך את בתי הספר שלהם להרבה יותר מוגנים). בשערי הישובים ניצבים סלקטורים שאפילו בת"א קיימים רק במועדונים.
 
כך פותחת ישראל צוהר לעולם, שיוכל להיווכח כמה נפלאים מעשיה, ואיזה מקום משוכלל ומזמין היא יודעת להקים ולתחזק. אמנם לכ- 300,000 איש. אבל זה מסיט את המבט ממדינת העולם השלישי הקטנה שלנו, זו עם כמה מיליונים המצטופפים עוד ועוד, ונהנים מאבטלה גואה, מילדים שמחכים כבר חמש עשרה שנים לפתיחת מעונות יום כחוק, הנוטלים נפשם בכפם כל אימת שהם חוצים כביש אדום בדרך לבית הספר, המדינה עם עם עיירות הפיתוח ללא פיתוח, שדרות שסופגת טילים אך לא מקבלת מיגון בלי בג"צ. זה העולם הישן. אל תזכירו לנו.
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נועם  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 5:16 pm

  ואנחנו כולנו חמוריהם של המשיחים את נפשם האלה

 • אורה לב-רון  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 5:25 pm

  יש גם אתונות

 • אזרחית תושבת השומרון  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 6:50 pm

  האם היית אי פעם 'מעבר לקו הירוק'? אפשר לנחש את התשובה לפי הפוסט שלך.
  אני גרה ביישוב קטן ובורגני למדי בתחילת השומרון.עשר דקות מהמחסום. לעניין הכביש אלינו:הלוואי והיית צודקת.הכביש לא רחב ולא חלק, יש בו נתיב לכל כוון למרות שנוסעות בו המון מכוניות.וזאת בעיה, כי יש לא מעט נהגים (על פי רוב עם לוחיות לבנות)שלא ממש שמים על הפס הלבן ומסכנים כל מי שנוסע.
  גם ההסעות הממוגנות הן לא תענוג גדול. שעה ועשר דקות נוסעת בתי לבית הספר, פעמיים ביום – בי"ס שנמצא במרחק עשרים דקות ברכב – כי ההכרח בהסעות גורם לאוטובוסים לעשות רונדלים בין כל היישובים.
  ישיבה חינם? הצחקת אותי.לימודים בישיבה תיכונית עולים בסביבות האלף שקל לחודש. בתים של כמה מאות מטרים אכן יש, אבל ממש ממש לא לכולם. רוב המשפחות באזור שלי חיות בדירות כמו בעיר, ויש אזורים שלמים של אוכלוסיות לא קלות מכל העדות והמגזרים, שחיים כאן כי כאן הם יכולים לשכור יותר בזול, או לקנות במחיר שמעולם לא היו משיגים בעיר.
  אני מזמינה את כל המיליונים הצפופים מהמרכז לבוא לראות, לנשום אוויר צח וחברה נעימה, ולהצטרף אלינו. זה פתוח לכולם.

 • אסתי  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 6:58 pm

  בעיקר את המשפטים המסיימים את התגובה (לאחר הקובלנות הרגילות על הקשיים והסבל)

  בתים של כמה מאות מטרים אכן יש, אבל ממש ממש לא לכולם. רוב המשפחות באזור שלי חיות בדירות כמו בעיר, ויש אזורים שלמים של אוכלוסיות לא קלות מכל העדות והמגזרים, שחיים כאן כי כאן הם יכולים לשכור יותר בזול, או לקנות במחיר שמעולם לא היו משיגים בעיר.
  אני מזמינה את כל המיליונים הצפופים מהמרכז לבוא לראות, לנשום אוויר צח וחברה נעימה, ולהצטרף אלינו. זה פתוח לכולם.

  שפתיים ישק. פשוט שמן זית זך.

 • יוסי דר  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 7:27 pm

  לאזרחית תושבת השומרון,

  אולי תגלי לי בשקט בשקט – מה את מספרת לילדים שלך על עתיד היישוב הקטן והבורגני שבו את מתגוררת? מה יהיה שם בעוד עשר או עשרים שנה נניח?

  את תוהה אם אורה היתה אי פעם מעבר לקו הירוק.

  ואני תוהה אם שמעת אי פעם על בוסניה.

 • אזרחית תושבת השומרון  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 8:18 pm

  אני לא נוהגת לספר לילדיי מה יהיה בעוד עשר שנים. אני אפילו לא יודעת מה יהיה מחר בבוקר. שמעתי על בוסניה – לפני שתי דקות אפילו קיפצתי לויקיפדיה כדי לרענן את הידיעות.אבל המצב בארץ הוא כל-כך מורכב וייחודי שלא הייתי ממהרת להשוות אותו לשום סכסוך אחר. יש הרבה רעיונות איך לפתור את הבלגן כאן,קטונתי מלהכנס לסוגיה כל-כך סבוכה בסביבה העויינת הזאת.נכנסתי והגבתי רק כדי לתקן כמה טעויות עובדתיות
  שלמען האמת כבר קצת נמאס לי לשמוע.
  ואסתי – הקובלנות באמת לא נוראיות,בכל מקום יש את הקיטורים האופייניים. סתם רציתי שיידעו שלא כל המתנחלים יושבים עם הרגליים למעלה ונהנים כל היום.תודה על המחמאה (:

 • אסתי  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 9:09 pm

  זו ממש לא היתה מחמאה. זה היה סרקזם שכנראה היה דק מכדי לעבור את הקו הירוק ואת הנחת שהחיים שם מעניקים לכם.
  מקווה שהמואזין הפלסטינאי לא מפריע יותר מדי לאויר ההרים הצלול כיין עם השקט הפסטורלי שרק ההסעות הממוגנות המעצבנות האלו מעיבות עליו.

 • אורה לב-רון  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 9:56 pm

  לא כל אחד מזמין את חלכאי הארץ השכנה להסתופף בצל התנחלותו. קחי בחשבון שאנחנו רבים מאוד, ולא יהיה מקום לכולם במיני ישראל הירוקה שלכם.

 • אורה לב-רון  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 9:59 pm

  ובינתיים קמו שלוחות לישראל החדשה אפילו בבית המשפט העליון שלנו ובכל מוסדותינו.
  בבנין בוסניה ננוח?

 • חנה בית הלחמי  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 11:32 pm

  ולאזרחית מהשומרון – אני חולקת מהותית על הגדרת ה"אזרחית", שמקורה באזרחות שומרת חוק בגבולותיה הלגיטימיים של מדינת ישראל, ולא מעבר לקו הירוק.
  איך שלא תסובבי את זה – גם אםן אין לך בית של מאות מטרים – חייך שם הם על חשבון הצרכים הבסיסיים של חיינו כאן. 300,00 עלוקות אידיאולוגיות פורעות חוק, מי באופן אקטיבי ומי בעצם ישיבתם שם, ועוד לא התחלנו לדבר על פשעי הכיבוש.

 • אזרחית תושבת השומרון  ביום 27 בדצמבר 2009 בשעה 11:50 am

  חנה – אני אזרחית בדיוק כמוך,ואת הכינוי בחרתי בכוונה תחילה. אני משלמת מיסים, ילדיי משרתים בצבא, ואת ביתי קניתי בכסף מלא על פי ערכו בשוק.יש לי תעודת זהות כחולה וזכות הצבעה, וגם אם את ועוד כמה כותבי רשימות חושבים שמקום מגוריי לא לגיטימי, הרי שרשויות המדינה (עדיין) לא החליטו כך. דווקא עד לא מזמן גרתי בתוככי גוש דן, ומבחינת קשריי עם המדינה, אין שום הבדל לחלוטין בין אז לבין היום.אפילו לא יוצא לי לפרוע חוק יותר מכרגיל כאן, ממש משעמם.

  אסתי -כיון שאני לא עוקבת אחרי הבלוג שלך,קיויתי שאולי צצה צדיקה אחת בסדום.למרות שחשש קל שמדובר בסרקזם עלה על דעתי, החלטתי לדון אותך לכף זכות ולהודות לך. נו, שוין. סביבה עוינת, אמרתי?אה, ואת מוזמנת לעשות שבת (:

 • אורה לב-רון  ביום 27 בדצמבר 2009 בשעה 12:38 pm

  לישראל יש אזרחים בברוקלין, באוסטרליה, על פני כל הגלובוס. הם אפילו יכולים להצביע כאן (וחלקם אכן מצביע) ויש מילדיהם שבאים לשרת בצבא שלנו. אבל רק אתם מקבלים מהמדינה שלנו מה שלא תשלח לאזרחיה מעבר לגבול במקומות אחרים, ומה שלא תיתן לאזרחיה החיים בתחומה.
  מה אומר לך על הזמנת השבת (אפילו לא בואי את לעשות שבת אצלנו במולדת הישנה), אלא זאת: עמך לא עמי, ארצך לא ארצי ואלוהיך לא אלוהי.

 • ר.בקצה  ביום 2 במרץ 2010 בשעה 12:20 pm

  עמך לא עמי וכו'
  התעלומה היחידה היא מדוע את ושאר הנאוריסטים (עמכם לא עמי וכו') ממשיכים לכפות עלינו את ערכי בגצ/מצעד-גאווה שלכם, במקום לעבור לקנדה (ארצי לא ארצך וכו').
  האם רתיעתכם מעבודת כפיים חזקה עד כדי כך?

 • אורה לב-רון  ביום 2 במרץ 2010 בשעה 3:19 pm

  קודם רוצים לגרור לכאן את כל היהודים מכל מקום, ואחר-כך רוצים שיעופו מכאן.
  אגב, למה דווקא קנדה? ?

 • ר.בקצה  ביום 2 במרץ 2010 בשעה 5:01 pm

  המיעוט הנאוריסטי רוצה לחיות "כמו בקנדה",מדוע שלא יעבור לשם?

 • אורה לב-רון  ביום 2 במרץ 2010 בשעה 7:49 pm

  איך בחרת?
  אולי… הפוסל במומו פוסל?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: